Про дітей з любов'ю

Регрес сну у немовлят: причини, етапи та поради для батьків

Регрес сну у немовлят: причини, етапи та поради для батьків
Можливо, Ви помітили, що дитина прокидається частіше уночі, її періоди сну стали коротшим або вона взагалі не хоче спати? Це явище називають регрес сну. Відразу заспокою, що регрес сну у немовлят є тимчасовим природнім явищем. Він може проявлятися різними способами від народження до 2 років, у кожного у свій час. Він, насамперед, свідчить про прогрес розвитку малюка. І трапляється тоді, коли мозок та тіло дитина «зайняті» вивченням нових навичок – фізичних, соціальних, ментальних.

Зміст

Які ознаки регресу сну? Як розпізнати регрес сну?

Кожна дитина має свій особливий досвід регресу сну. Але давайте назвемо певні загальні ознаки регресу сну, які є найбільш поширеними та описаними у літературі:

  • майже весь час малюк неспокійний та засинає лише на руках;
  • спокійно спав по графіку раніше, зараз просто не хоче спати вдень;
  • починає плакати щоразу, коли ви йдете з ним у спальню;
  • замість того, щоб спати, стоїть у ліжечку та плаче;
  • просинається декілька разів протягом ночі, коли раніше добре спав у цей час;
  • спав вдень добре і довго, а зараз спить короткими проміжками;
  • починає просинатися близько 04.00 ранку, чого не траплялось раніше ніколи;
  • починає поводити себе перед сном по-іншому, а ви не знаєте, чому.
Baby crying and lying on bed

Регрес сну по місяцях

Протягом першого року життя регреси сну часто трапляються близько 4 місяців, 8-10 місяців, 12 місяців та 18 місяців. Також поширеними є 2 регресу сну після року – близько 2 років та 3 років. Деякі батьки помічають симптоми регресу сну близько 6 місяців та 14-15 місяців. Оскільки усі діти розвиваються цілком індивідуально, можливо спостерігати регрес сну у будь-якому віці.

Регрес сну по місяцях: основні етапи

  1. Регрес сну в 4 місяці — це один із найскладніших регресів, оскільки спричинений серйозними змінами структури сну дитини.
  2. Регрес сну в 6 місяців часто співпадає з прорізуванням зубів, тому батьки спостерігають часті прокидання малюка через біль та свербіж ясен.
  3. Регрес сну в 8 місяців або 10 місяців часто співпадає з початком повзання та відокремленням від батьків.
  4. Регрес сну в 12 місяців може бути викликаний емоційним розвитком.
  5. Регрес сну в 18 місяців і регрес сну в 2 роки часто пов’язані з розвитком мови та становленням незалежності дитини.

Перший регрес сну

Перший регрес сну – це регрес сну в 3-4 місяці, зазвичай, спостерігається у віці близько 4 місяців. Чому саме в цьому віці? Саме тоді дитина вчиться перекочуватися зі спини на животик. Тільки уявіть: раніше дитина спокійно спала на спині. Тепер вона вміє перевертатися і може уві сні перевернутися на животик. Це може налякати та спантеличити її, тому вона може прокидатися вночі часто та плакати. Також у цьому віці змінюється структура сну малюка, вона починає змінюватись в напрямку структури сну дорослої людини, яка не спить багато разів на день.

Регрес сну в 8-9 місяців

Другий типовий регрес сну трапляється у період з 8 до 10 місяців. Чому саме тоді? Саме у цей період малюки проходять через, так звану, «фазу тривоги», яка пов’язана з відокремленням від мами і тата. Дитина раптом починає усвідомлювати, що вона спить у ліжечку одна, вона дуже переживає «розлуку» з батьками, тому може часто прокидатися, чіплятися за батьків, коли вони хочуть покласти її у ліжечко, не хотіти лишатися на самоті у кімнаті.
Portrait of baby girl in crib

Регрес сну після року

Близько 1 року більшість дітей можуть пересуватися по кімнаті за допомогою опори. Їхній мозок постійно збуджений від цікавості та новизни навколо. У цей період замість того, щоб спати, малюк хоче тренуватися вставати та ходити. Він прагне якомога краще дослідити цю свою нову навичку. Тому вони можуть відмовлятися вкладатись в ліжко, або навіть прокидатись вночі, щоб потренуватись у ліжку.

Регрес сну в 18 місяців

Ви вже здогадуєтесь, що у 18 місяців є певний етап розвитку дитини, який в прямому сенсі не дає її заснути спокійно. Цей етап – розвиток мови. Дитина переживає надзвичайно велике когнітивне збудження через те, що вона може відразу говорити багато слів. Іноді вона може кликати батьків вночі, щоб продемонструвати свою навичку.

Регрес сну в 2 роки

Це така фаза життя дітей, коли вони стають незалежними та випробовують кордони батьків. Іноді вкласти їх спати стає просто неможливим, вони вимагають нову казку, ще один стакан води, або просто тікають з ліжка.
Вік дитини Опис регресу Тривалість регресу Основні причини
2 місяці Перший регрес сну, викликаний швидким розвитком нервової системи 1-2 тижні Нервовий розвиток
3-4 місяці Зміна структури сну, перехід до більш зрілого сну 2-6 тижнів Зміна режиму сну
6 місяців Можливе прорізування зубів та активний розвиток рухових навичок 2-4 тижні Фізичний розвиток
8-10 місяців Розвиток повзання, стояння, та емоційних навичок, можливий прояв тривоги при розставанні 3-6 тижнів Емоційний та фізичний розвиток
12 місяців Перший рік життя, розвиток мовлення та підвищена активність 2-4 тижні Когнітивний розвиток
18 місяців Розвиток самостійності та можливі страхи 2-6 тижнів Емоційний розвиток
2 роки Криза “двох років”, спротив правилам та встановленню кордонів 2-6 тижнів Соціальний розвиток

Чи усі немовлята переживають регрес сну?

Незважаючи на те, що всі діти проходять типові етапи розвитку від народження до 3 років, не в усіх випадках сон порушується. Це означає, що деякі діти можуть мати лише один регрес сну, інші – 2, а деякі – три і більше.

Що робити при регресі сну?

Ось декілька порад, які допоможуть пройти етап регресу сну.

  1. Будьте уважні до зміни потреб у сні. Оскільки дитина стає дорослішою, її потреба у денному сні змінюється. Стежте, чи відповідають потреби вашого малюка кількості сну, яку ви намагаєтесь йому дати. Це допоможе зберігати баланс, щоб малюк втомлювався настільки, щоб засинати та міцно спати вночі.

  2. Практикуйте нові навички малюка протягом дня. Якщо приділяти тренуванням нових навичок достатньо часу протягом активної фази вдень, це допоможе дитині бути спокійнішою щодо цих навичок у нічний час та під час денного сну.

  3. Плануйте активну фазу дня. Діткам необхідно застосовувати можливості свого мозку та тіло протягом дня. Вам потрібно планувати день таким чином, щоб вони могли мати достатньо фізичного та ментального навантаження.

  4. Тримайте час сну в солодкому діапазоні. Більшість дітей найкраще засинають у період з 19.00 до 20.00. Цей час вважається найкращим для швидкого засинання та найдовшої тривалості сну.

  5. Зрозумійте зміни, які відбуваються у мозку немовляти. Оскільки регрес сну є результатом швидкого розвитку дитини у певні періоди, то розуміння цього факту має велике значення для батьків, тому що дасть змогу їм правильно організувати режим дня дитини.
Регреси сну — це природний процес, який проходить кожна дитина. Під час цих моментів важливо усвідомлювати, що вони скоро минуть. Забезпечення стабільності, спокою та підтримки допоможе вам і вашій дитині легше пройти через ці етапи.
Facebook
Pinterest
Telegram
WhatsApp
Threads
ПРО АВТОРА
Тетяна К.

Материнство — це магія. Тілька мама має особливий талант перетворювати звичайні дні на неймовірні спогади!

НАДИХАЮЧІ ДУМКИ ДЛЯ МАМ
Background of marbles in many colors

Ви – найкраща мама для своєї дитини. Незалежно від сумнівів, які можуть виникати щодня, саме ваша любов і турбота – те, що потрібно вашій дитині сьогодні.

СЛІДКУЙТЕ ЗА МНОЮ