Про дітей з любов'ю

Як купати немовля: як я перемогла страх купання (і Ви теж зможете)

как одевать новорожденного ребенка

Чому купання немовля викликає страх?

Як молода мама я готувалась до перших днів після пологового будинку дуже прискіпливо: я прочитала купу книжок, переглянула сотні відгуків про товари для немовлят, навіть не стомлювалась щодня дивитися нескінченні відео-уроки з назвою “як купати немовля в перший раз” або “як правильно пеленати новонароджену дитину”. І я дійсно думала, що підготувалась на всі 100 та здам свій мамин іспит на 5. Але тут сталося воно – наше перше купання з малюком.

Виявилось, що ніяка підготовка не могла зупинити мій тремор перед тим, як вперше після пологового будинку піти купати малюка.

Ось моя історія про те, як я подолала паніку перед пешим купанням та полюбила цей теплий ритуал з малюком. Плюс, напишу декілька порад, як купати  немовля перший раз.

Чому ми боїмося купати немовля?

«Що, як температура води для купання занадто гаряча чи занадто холодна?», «Що, як я його впущу і він впаде?» «Як правильно купати немовля і одночасно підтримувати його?»

Це були лише декілька питань у моїй голові перед тим, як іти у ванну кімнату. 

І виявилося, що я не була самотньою. Коли я зайшла на форуми для мам, мами погодилися зі мною, що купати немовля вперше – дійсно страшно. Купати новонароджених  – це та процедура, яка навіть найупевненіших матусь може змусити спітніти.

«Чому ж це так хвилююче?» Ну, думаю причина в тому, що новонароджена дитина –  дуже  маленька, до того ж слизька, коли мокра. До цього додаймо той факт, що новонароджені не вміють регулювати температуру свого тіла самостійно і тому те, що виглядає простим завданням для нас, дорослих,  здається складним і ризикованим.

Якщо Вам зарас страшно, вдихніть глибше. Страх – це абсолютна норма. Але він повинен зникнути.

Як я подолала страх і почала щодня купати немовля (або як я перестала панікувати)

Давайте полинемо разом зі мною в той самий момент, коли я розгублена стояла біля ванни і щосили морально готувалася купати  немовля. Не сумнівайтеся, у мене все було під рукою: рушник з капюшоном, термометр для ванної, купа дитячих мочалок. Але коли настав час опустити дитину у воду, я просто-напросто завмерла.

Мені дуже не хотілося зашкодити малюку. Я не хотіла припуститися помилки. І, звичайно, мені не хотілося зробити щось не так, щоб вона заплакала (будемо чесними, коли плаче твоя крихітка, тобі теж хочеться приєднатися до неї).

Моя донечка ворушилася у мене на руках, вже трохи нервуючи, напевно, відчувала мою наростаючу паніку. І тоді я згадала фразу, яку сказала мені подруга перед пологами: «купати немовля – це не про досконалість, це про ваше зближення».

Момент, який змінив усе

Замість того, щоб робити все правильно та ідеально, я вирішила сфокусуватися на тому, щоб все пройшло спокійно для нас обох. Я опустила руку у воду -о, насправді, температура, щоб купати новонародженого була майже ідеальною і я стала наспівувати тиху колискову. Повільно я опустила доньку у воду, підтримуючи тендітне тіло і, на мій подив, вона не закричала. По факту, вона розслабилася!

Здогадайтесь що? Я теж кайфанула

Це був момент, коли я зрозуміла одну важливу річ: купати новонародженого вперше – це не ідеальний процес. Цей ритуал – про зв’язок, про комфорт та легкий старт. Це був один із тих моментів, коли страх розтанув і розтанула я, оскільки я все ж таки могла робити це необхідне “батьківське” завдання.

Мама акуратно тримає новонароджену дитину під час купання.
Купати малюка - це про спокій для обох

Як купати немовля: 4 ключові поради

Як купати дитину як профі? (або хоча б просто відчувати себе таким)

Як перетворити перше купання в щось менш стресове та більш магічне? Давайте розбиратися.

  • Зробимо обстановку для першого купання спокійною  

Перший ключ до спокійного купання немовляти – це розслаблююча атмосфера. Нагрійте ванну кімнату перед купанням (немовлята дуже швидко замерзають), приглушіть світло, та, якщо є можливість, увімкніть спокійну музику або заспівайте. Саме Ви задаєте тон цій новій для вас обох процедурі. Тому, чим розслабленіша буде мама, тим легше розслабитися буде дитині.

  • Перевірте температуру води перед тим, як купати малюка

Це, мабуть, найбільше джерело страху для батьків під час першого купання немовляти. Вода занадто гаряча? Чи занадто холодна? Використовуйте термометр для води, щоб точно поміряти температуру і не гадати. Температура має бути в діапазоні від 37°C до 38°C. Тоді купання буде ідеальним для ніжної шкіри малюка.

  • Використовуйте дитячу ванну для купання новонародженого

Звичайно, не варто набирати повну ванну, щоб викупати новонародженого. Для купання краще використовувати дитячу ванну або просто раковину. Якщо Ви боїтеся тримати малюка під час миття, можна подумати про підставку для купання або слінг, який зможе підтримувати дитину, поки ви будете її намилювати і поливати водою.

Моя особиста порада? Почніть із меншого. Просто візьміть теплу мочалку і акуратно витирайте дитину. Це полегшить процес купання та додасть вам впевненості.

  • Почніть водні процедури після пологового будинку з протирання губкою

Якщо пупок у новонародженого ще не зажив, краще не купати його повноцінно, а просто протирати. Змочіть м’яку тканину теплою водою, акуратно протріть обличчя, шию, тіло. Все – готово. А коли пупок у новонародженого загоїться, можна сміливо переходити до повноцінного купання.

Давайте коротко розповім, як купати дитину у великій ванні?

Щоб зробити перше купання малюка приємним, пропоную запам’ятати ці пункти:

  1. нагрійте ванну кімнату;
  2. вимийте ванну;
  3. перевірте температуру води термометром.

 

Купати малюка у великій ванні не дуже зручно, бо постійно втомлюється рука, яка його тримає. Можна використовувати килимок для купання, на якому дитина буде безпечно лежати у ванні. Наповнювати ванну потрібно всього на кілька сантиметрів теплою водою (37-38°C), однією рукою потрібно підтримувати новонародженого під спину і шию, другою – акуратно мити.

 

Не зосереджуйтесь на ідеальному купанні

Правда в тому, що Вашому малюку однаково, чи ідеально проходить процес купання. Йому важливо, що Ви піклуєтеся про нього,  що Ви поруч і йому комфортно. Це означає лише те, що нічого нема страшного, якщо все пішло не за планом. Наша мета – навчитися спокійно купати малюка без стресу і отримувати задоволення від процесу разом.

Тож наступного разу, якщо Ви відчуєте, що нерви здають, просто згадайте, що не потрібно робити все «правильно». Головне – бути разом, насолоджуватися моментом.

 

Як купати немовля, якщо він плаче
Новонароджена дитина не завжди любить купатися

Як купати новонароджену дитину, яка не любить воду?

І таке трапляється. Є дітки, яким просто не подобається бути у воді. Син моєї подруги, наприклад, плакав щоразу під час купання. Їм знадобилося кілька тижнів, щоб малюк міг розслабитися і не плакав. Але вони таки домоглися свого.

Хитрість полягає в тому, щоб дитина асоціювала купання як щось класне і комфортне. Сповивайте її в м’який рушник, підтримуйте затишок у ванній кімнаті і не бійтеся пропускати купання, якщо саме цього дня малюк не хоче. Ваша мета – спокійний і щасливий малюк, а не ідеально чистий, адже так?

Поговоримо про післябанні обіймашки (це ж головна частина)

Гаразд, це найкраща для мене частина процесу купання новонародженого – обіймашки. Після першого купання я закутала свою доньку в м’який рушник, притиснула її до себе, і вона полегшено зітхнула. (моє серце розтануло)

Купання немовляти – прекрасний спосіб зблизитися з малюком ще більше, а такі теплі моменти після – це найкраща нагорода за старання.

Після купання немовля
Обіймаємо малюка після купання

Ну що? Готові до першого купання Вашого пупса?

Отже, чи готові Ви прийняти першу ванну після того, як ми поговорили, як правильно купати малюка?

Якщо Ви все ще тривожитесь, це нормально. Ми всі були на вашому місці. Але повірте, щойно Ви подолаєте перші нерви, купання стане однією з найулюбленіших процедур.

Пам’ятайте, що справа не в досконалості, а в любові, турботі, зв’язку. У Вас точно все вийде, пробуйте!

Є ще кілька запитань, які можуть виникнути у Вас у зв'язку з купанням немовляти. Я дам тут деякі підказки.

Чи можна купати дитину два рази на день?

Зустрічне запитання: навіщо? Купати дитину двічі на день, зазвичай, не потрібно. Шкіра новонароджених дуже ніжна і її можна легко пересушити. Якщо Ваша мета - очистити шкіру малюка під час зміни підгузок або після того, як він покакав, можна помити тільки потрібну ділянку під краном.

Чи потрібно купати дитину щодня?

Купати немовля щодня зовсім не обов'язково, особливо в перші кілька місяців після пологового будинку. В ідеалі, робити це 2-3 рази на тиждень, тоді більше ймовірності зберегти шкіру м'якою і зволоженою. Якщо ваш малюк любить водні процедури і це допомагає йому розслабитися перед сном, то щоденні купання можуть бути прекрасним ритуалом.

Як часто купати новонароджене немовля перший місяць?

Можна купати дитину 1 місяць 2-3 рази на тиждень. Цього буде достатньо. У ті дні, коли купання не заплановане, можна протирати складки на тілі ввечері теплою м'якою тканиною.

Купати дитину перед годуванням чи після?

Найкраще купати дитину після годування, але не відразу. Зачекайте приблизно 30-40 хвилин після годування, щоб уникнути дискомфорту або зригування під час купання. Це дасть змогу малюкові почуватися спокійніше, а купання може стати частиною вечірнього ритуалу перед сном.

Чи можна купати дитину після щеплення?

Після щеплення купання не заборонене, якщо дитина почувається добре і немає температури. Однак, якщо малюк вередує або в нього злегка піднялася температура, краще не купати його кілька днів. У будь-якому разі, дотримуйтесь рекомендацій Вашого педіатра.
Facebook
Pinterest
Telegram
WhatsApp
Threads
ПРО АВТОРА
Тетяна К.

Материнство – це чиста магія. Тільки у мами є особливий талант перетворювати звичайні будні на приголомшливі спогади!

НАДИХАЮЧІ ДУМКИ
Background of marbles in many colors

Ви – найкраща мама для свого малюка. Навіть якщо у Вас іноді виникають сумніви, саме Ваше кохання та турбота – те, що потрібно дитині сьогодні.

Слідкуйте за мною